AKILLI EV SİSTEMLERİ

Amazon Alexa Echo Dot

Ev otomasyonunda ki son nokta bu. Bu cihaz evde RM cihazı ile kontrol edilebilen tüm cihazları sesinizle kontrol edebilmenize yarıyor. Amazon’un Alexa adında ki sesli servisini kullanıyor, üzerinde bulundurduğu mikrofonlarla sesinizi ve komutunuzu algılayıp ilgili işlemi gerçekleştiriyor. Örneğin evden çıkarken Alexa, turn all things off diyerek TV+Uydu+ışıklara+perdelere RM ile kapatma sinyali gönderebilirsiniz. Gece yatarken tüm ışıkları kapatma komutları tanımlayabilirsiniz. Bunu tabiki toplu olarak cep telefonunuzdan da yapabilirsiniz ama eğer smart home konforunu son noktaya taşımak istiyorsanız gerekli olacaktır.

Burada tercih yine size kalmış. Ben bu cihazı satın almak yerine cep telefonumda ki sesli yanıt asistanını kullanamazmıyım(ör Siri) derseniz tabi ki kullanabilirsiniz. İnternette bunun nasıl yapıldığını anlatan siteler var fakat Alexa gibi direk RM bağlantılı çalışmadığı için gerektirdiği efor daha yüksek olacaktır.

Bu cihazın yetenekleri sadece RM ile sınırlı değil tabiki. Sesinizle hatırlatma ekleme, sayaç(15 dk, 5 dk vs.) ayarlama, alarm ekleme gibi bir sürü gerekli/gereksiz özelliği var. Almadan önce hepsini inceleyebilirsiniz.

 

 

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.