AKILLI EV SİSTEMLERİ

Akıllı Ev ve Ev Otomasyonu nedir ?

Bu yazıda akıllı ev sisteminin ve ev otomasyonun ne olduğunu, bunun için hangi markaların yer aldığını ve ürünlerin çeşitlerini anlatacağım.

Yakın zamanlarda rastgele internet üzerinde dolaşırken yabancı bir blog’da bir ev otomasyon sistemi örneğine denk geldim. Aslında bu ürünlere Aliexpress veya Banggood’da daha önce denk gelmeme rağmen hiç açıp çok detaylı olarak incelememiştim. İnternette denk geldiğim blog’u inceledikten sonra benimde ilgimi çekti ve bende evde otomasyon işine başlamaya karar verdim.

İlk önce ev otomasyonu/akıllı ev nedir, ne tür faydalar sağlıyor ve kurulumu için gerekli cihazlar nelerdir ondan bahsetmek istiyorum. Akıllı ev, evinizde bulunan ürünlerin cep telefonu yoluyla yada sesli komutlarla kontrol edilebildiği ev demektir. Örnek olarak cep telefonundan televizyonun açılması/kapatılması, ışıklarının parlaklığının azaltılması/kapatılması/açılması, eve gitmeden klimayı/kombiyi açıp evi ısıtma gibi işlemler gösterilebilir. Ev otomasyonu ise bu bahsettiğimiz işlemlerin belli tetikleyicilere bağlı olarak otomatik olarak yapılması anlamına geliyor. Buna örnek olarak ise eve belli bir saat aralığına gelirseniz ışıkların otomatik açılması, gece belli bir saat aralığında belli bir süre evde hareket tespit edilmezse ışıkların kapatılması, evin içerisinde ki sıcaklık belli bir seviyenin altına düştüğünde klimanın/kombinin açılması gibi işlemler anlamına gelmektedir.

Bu yukarıda bahsedilen işlemlerin yapılabilmesi için gerekli olan tek şey akıllı ev sistemine dahil edilmek istenen tüm cihazların akıllı telefonunuz ile yada tetikleyici ürünlerle konuşabiliyor olmasıdır. Günümüzde son kullanıcıların kullandığı elektonik ürünlerin çok limitli bir kısmı internete bağlanabiliyor, maalesef bağlanabilenlerde diğer internete bağlanabilen ürünlerle ortak dilde konuşmuyor. Dolayısıyla evimizi akıllı eve çevirebilmek için akıllı ev sistemine dahil edilmek istenen tüm elektronik ürünlerin hepsinin kablosuz ağa bağlanabiliyor olması, kablosuz ağa bağlandıktan sonra da birbirleri ile konuşabilecek ortak bir platformu destekleyebiliyor olmaları gereklidir ki otomasyon işlemleri yapılabilsin. Eğer çok paranız varsa, zaten bu işi profesyonel olarak yapan, tüm evinizi çılgın bir akıllı eve dönüştüren firmalar mevcut. Bu tip firmalar internetten araştırıp bulabilirsiniz.

Eğer evinizi akıllı bir eve dönüştürmek için başka bir firmaya yaptırmak yerine kendiniz yapacaksınız, bu yazıyı okumaya devam edebilirsiniz. Akıllı ev için birçok markanın ürünü/ürünleri mevcut. İnsanlar bu konuya ilgi göstermeye başladıkça farklı markalar bu konuda çözümler oluşturuyorlar. Philips, Samsung, Logitech, Xiaomi, Broadlink bunlardan bazıları. Gün geçtikçe bu markalar daha fazla ürün çıkaracak ve fiyatlarda aşağıya doğru düşecektir. Avrupa ve amerikada ki fiyatlar düşük gelirli tüketicicinin bile alabileceği fiyatlara geriledi. Fakat bizim gibi dövizin pahalı, vergilerin yüksek olduğu ülkelerde hala çoğu tükeceticinin alamayacağı düzeyde.

Bu firmaların ürünlerinin çalışma prensibine bakarsak; her markanın bir adet “Hub”/”Controller” olarak nitelendirdiği merkezi bir kontrolcü cihazı var. Akıllı ev sistemine dahil edilecek tüm ürünleri bu “Hub”/”Controller” olarak adlandırılan cihaz kontrol ediyor. Akıllı ev sistemine dahil etmek istediğiniz tüm cihazların bu merkezi kontrolcü ile konuşabiliyor olması gerekmekte. İşler burada ikiye ayrılıyor;

Birinci kategoride ki ürünler Samsung ve Philips gibi sadece kendisi ile uyumlu WiFi destekli ürünleri kontrol edenler. Bu markaların ürünleri genelde sadece kendilerinin ürettiği ürünlerin kontrol edilmesine izin veriyor. Mesela Samsung Smart Home ürünleri sadece Samsung marka TV’leri kontrol edebiliyor gibi gibi problemler var.

İkinciler ise Xiaomi, Logitech ve Broadlink gibi şuanda evimizde bulunan ve kumanda ile çalışan tüm cihazları kontrol edenler, diğer adıyla Universal remote controller/hub ürünleri. Bu ürünlerin merkezi “Hub”/”Controler” ürünleri bünyesinde tüm cihazların kumandalarını taklit edebilen bir donanım barındırıyor. Bu sayede neredeyse evinizde ki tüm cihazları kontrol edebilme potansiyeli veriyor kendisine.

Mevcut durumda zaten evimizde ki TV, Klima, Kombi, Uydu gibi cihazlar kumanda ile kontrol ediliyor. Bu yüzden sizinde tercihiniz Universal remote controller ürünleri satan Xiaomi, Logitech veya Broadlink’ten yana olmalı(ben öyle yaptım). Bu yazının başlığından anlaşılacağı üzere amacımız bütçeyi olabildiğince fiyat/performans odaklı tutup kendimizi yormamak.  Benim bu işe başlamadan önce araştırdığım 3 marka var yukarıda bahsettiğim. Bununla ilgili daha çok marka var, isteyen yabancı sitelerden araştırabilir. Benim bu iş için ayardığım bütçe azami 400 TL civarındaydı, dolayısıyla Logitech kendiliğinden elenmiş oldu. Geriye sadece Xiaomi ve Broadlink kalıyor, ikisininde birbiri üzerine avantajları var. Bunları yine internetten araştırıp öğrebilirsiniz.

Diğer bir konu akıllı ev sistemini cep telefonununun yanı sıra sesli komut yöntemi ile kontrol etmek. Eğer ışıklarınızı, TV’nizi, hatta perdelerinizi sesinizle açıp kapatmak istiyorsanız yukarıda bahsettiğim cihazlara bu yeteneği getirmek mümkün. Bunun için piyasada birçok ürün mevcut örnek olarak Google Home, Apple Siri, Amazon Alexa gibi. Bu cihazları satın alıp akıllı ev sisteminize entegre etmeniz mümkün. Fakat burada ki en önemli nokta satın aldığınız sesli kontrol cihazının akıllı ev cihazınızla uyumlu çalışıp çalışmadığına dikkat etmek olacaktır.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.