AKILLI EV SİSTEMLERİ

Xiaomi Akıllı Ev Güvenlik Kiti

1 Adet Gateway
1 Adet Kapı/Pencere Sensörü
1 Adet Hareket Sensörü
1 Adet Akıllı Buton
1 Adet Akıllı Priz

Gateway denen bir cihaz var. Bu cihaza 32 adet xiaomi sensör, priz, lamba, kamera vb. ürünleri bağlayabiliyorsunuz. Bazı ürünlerde zigbee version diyor. Bu versiyon gateway olmadan çalışmıyor. zaten ürün açıklamalarında da gateway ile eşleştirmeniz gereklidir diye belirtiyor satış siteleri.

Telefona Mi Home uygulamasını indirip gateway ile eşleştiriyorsunuz. Bu işlem bir kaç dakika sürüyor. Hemen firmware güncellemesi kontrolü yapıyor ve varsa indireyim mi diye soruyor. Bu arada gateway denen cihazın avrupa tipi fiş girişi yok. tek tip, o da çin fişine uygun. araya çevirici almanız gerekli.

Sonra uygulama üzerinden elinizdeki kapı/pencere sensörü, hareket sensörü ve bunun gibi cihazları gateway’e tanıtıyorsunuz. bu işlemde her bir sensör/cihaz için 30 saniye kadar sürüyor.

Tüm tanıtma ve yapılandırma işleri bittikten sonra telefondaki uygulama ve gateway cihazı xiaomi sunucularına bağlanıp çalışmaya başlıyor. Dolayısıyla ister evdeki aynı ağ üzerinden isterseniz dışardan başka bir ağ üzerinden sistemi kullanmaya, bildirimleri almaya, cihaza yeni kurallar eklemeye, mevcut kuraları silmeye veya modifiye etmeye vs. devam edebiliyorsunuz.

Sonraki adım kurallar belirlemek. İster mevcut kurallardan seçim yapabilir, isterseniz kendiniz kurallar belirleyebilirsiniz.

Örneğin şu saatler arasında kapı açılırsa veya hareket sensörü hareket algılarsa alarm çalsın ve telefonuma bildirim gelsin diyebilirsiniz. Ya da alarm çalmasın, eve giren kimse duruma uyanmasın, sadece bildirim gelsinde diyebilirsiniz. Kapı açıldı kapı zili sesi çıkar veya alarm çalsın, ya da kapı açıldı ışığı aç veya hareket algılandı ışığı aç veya o da sıcaklığı x dereceyi geçti vantilatörü çalıştır falan gibi istediğiniz kadar kural belirleyebilirsiniz. Bu kuralları hangi xiaomi sensör, priz, lamba, kamera vs. sahipseniz ona göre çeşitlendirebilir, bir kuralın altında birden fazla sensör kullanabilir ve buna uygun işlemler yapabilirsiniz. Yarattığınız kurallar sorunsuzca çalışıyorlar.

Mesela sıcaklık sensörü, kapı sensörü ve hareket sensörü var. Hareket algılanırsa veya kapı açılırsa bana bildirim gelecek şekilde ayarladım. Birde karanlıkta salonda hareket algılanınca gateway üzerindeki ışık yanıyor otomatik olarak. Işık sadece ortam karanlıksa yanıyor, ortamda ışık varsa yanmıyor. Işık led olduğu için istediğiniz renkte yanabiliyor. Ayrıca telefon uygulaması log tutuyor. Şu saate salonda hareket algılandı, şu saate balkon kapısı açıldı ve şu saatte kapandı gibi. Bu da güzel bir özellik. Şimdi xiaomi akıllı priz, kamera ve yeelight ampul alıp sisteme ekleyeceğim ve kural çeşitliliği sağlayacağım.

Uygulama ayarları içinde dil seçimi varmış. Oradan ingilizceyi seçince %99 olarak düzeldi. bir kaç kelimi çinçe’si kaldı ki onlarda sorun değil.

Bu arada menülerde ingilizce olunca farkettim ki birden fazla kişi gateway’i kontrol edebiliyor. Evin içinde birden fazla kişi yaşıyorsa güzel haber bu. Sadece her kullanıcının Mi Home üyeliği olması lazım ki ID numarası alabilsinler. Uygulama üzerinden bu ID lere yetki verilebiliyor. Böylece evdeki diğer insanlarda alarmın durumundan haberdar oluyorlar ve cihazı yönetebiliyorlar.

iki akıllı anahtar ve birde akıllı ampul (yeelight) aldim. sisteme entegre ettim.

Akıllı anahtarların üç farklı işlevi olabiliyor. tek tık, iki tık ve uzun tık. Bunların hepsi için ayrı otomasyon oluşturabiliyorsunuz. Ben birisini daire kapısına taktım. Bu anahtara tek tık için alarm devrede, çift tık için alarm devre dışı ve uzun basış için salon ışığını (yeelight) açma seçeneği ekledim. Böylece evden çıkarken telefonu açıp uygulamasına girip alarmı etkin etme derdinden kurtuldum. Ayrıca internet kesilmesi durumunda alarmı hiç bir şekilde devre dışı bırakamayacağım için eve girer girmez çift tıklama ile devre dışı bırakabilme seçeneğine kavuşmuş oldum. Salonun ışığını eve girer girmez açabilme mevzusu ayrıca güzel oldu.

Akıllı ampul led ama sadece beyaz ışık veriyor ama onu da oldukça güçlü olarak verebiliyor. En son seviyede ışık verirken 8 watt harcıyor, bekleme modunda ise 1 watt harcıyor. Ampul için sınırsız sayıda haftalık program yapabiliyoruz. Şu gün şu saatte açıl, şu saatte kapan gibi. Ayrıca timer modu da var. örneğin 30 dakika sonra kapan diyebiliyorsunuz. Ampulu taktım ve Mi Home uygulaması hemen tanıdı ve sisteme ekledi.

Akıllı priz de  anlatayim.Üçlü değil altılı priz demem lazımmış. altı adet cihaza akım verebiliyor. Cihazı açar açmaz xiaomi mi telefon uygulaması cihazı buldu ve kurulumunu yaptı. Tabiki anında firmware’ini güncelledi önce. Sonra sisteme entegre olmuş oldu. Kurallar tanımlarken bu cihazda artık listede gözüküyor. Yanlız altı priz yuvasının altısı birden ayrı ayrı kontrol edilemiyor. Öyle olsa fiyatta uçardı heralde. Priz komple açık veya kapalı olabiliyor. Üzerine takılan cihazların çektiği akımı kontrol edebiliyor. Telefondan toplamda çekilen akımı kontrol edebiliyorsunuz. Ayrıca ücretlendirme de yapabiliyor ama bu özellik Çin için geliştirilmiş. Yuan para birimi üzerinden hesaplıyor elektrik ücretini. Uygulama saatlik, günlük, haftalık ve aylık olarak istatistik çıkarabiliyor. Ama tabi yine her priz yuvası için değil, toplam çekilen akım üzerinden istatistik çıkarıyor. Cihaza şimdilik lamba bağladım ve timer ayarladım. Akşam 18.30 ve gece 00.00 arası yanıyor.

 

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.